Obec Skuhrov

Informace k Ukrajině - (kontakty, letáky)

Soupis kontaktů a pokynů pro ukrajinské občany, kteří přicházejí do České republiky kvůli agresi Ruské federace.

Ukrajinci mohou pobývat v České republice na základě bezvízového styku 90 dní. Musí se ovšem během tří dnů od příjezdu registrovat na Policii ČR, pokud jsou ubytováni v soukromí. V ostatních případech registraci zajistí ubytovatel.

Pokud nemají žádné zázemí, je několik možností:

Kontaktovat informační linku Ministerstva vnitra: 974 801 802

Kontaktovat krajskou informační linku: 950 870 420

Dostavit se na Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU)

• Zde dostanou pomoc s registrací, ubytováním, zdravotním pojištěním, vyřízením speciálního dlouhodobého víza, prvotní psychologickou či lékařskou pomoc a také postup při hledání práce.

Středočeský kraj ve spolupráci s hlavním městem Praha zřídil první centrum v Praze:

Budova Městské knihovny, Mariánské náměstí 98/1 s otevírací dobou 9-17V této chvíli je ovšem centrum zahlceno, a proto Středočeský kraj uvede do provozu od 3. 3. od 12:00 další dvě centra:

V budově Kongresového centra Galerie Středočeského kraje, Kremnická 239/7, Kutná Hora (bývalá jízdárna)a v Mladé Boleslavi (adresu zveřejníme na webových stránkách kraje)

Obě centra budou fungovat nepřetržitě, jen v nich nebudou nonstop dostupné všechny služby, ale základní služby pomoci s ubytováním a dalším postupem budou v režimu 24/7 (24 hodin denně 7 dní v týdnu).

Jak je patrné, pro prvotní setrvání v ČR, není nutné hned navštívit asistenční centra, pokud mají uprchlíci zajištěné ubytování. Nicméně speciální dlouhodobé vízum, které je udělováno bezodkladně, je klíčové pro plnohodnotné zapojení se do běžného života – například pro pracovní povolení viz níže.

Všechny klíčové informace jsou dostupné i v ukrajinském jazyce na webu  Ministerstva vnitra.

ZDRAVOTNICTVÍ

Ministerstvo zdravotnictví zřídilo bezplatnou linku pro pomoc ukrajinským občanům se zdravotní péčí:

1221 (VOLBA 8)

Středočeský kraj rozhodl, že ve všech krajských nemocnicích budou mít akutní a bezodkladnou péči ukrajinští občané zdarma i bez účasti na veřejném pojištění.

Jedná se o nemocnice: Kladno, Mladá Boleslav, Benešov, Příbram, Kutná Hora a Kolín.

Zároveň se zapojili praktiční lékaři, kteří rovněž budou poskytovat péči zdarma. Informace jsou dostupné na:

SOCIÁLNÍ DÁVKY A PRÁCE V ČR:

Veškeré informace jsou dostupné na webu Ministerstva práce a sociálních věcí.

V příloze pak jsou letáky jak v češtině, tak ukrajinštině, které vysvětlují postup ohledně zaměstnávání ukrajinských občanů prchajících před válkou.

Základ je, že pro vykonávání práce a získání pracovního povolení již musejí mít uprchlíci speciální dlouhodobé vízum.

To je opravňuje i k čerpání několika sociálních dávek. Primárně jde o příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení nebo mimořádnou okamžitou pomoc a dále o příspěvek na bydlení.

Bez víza mohou dostat mimořádnou okamžitou pomoc jednorázově. Podrobnosti jsou dostupné na stránkách Úřadu práce.

DALŠÍ INFORMACE:

Rozcestníkem pro pomoc Ukrajině – informace jak pro Ukrajince, tak pro ty, kteří chtějí pomoc poskytnout jsou na stránce:

www.nasiukrajinci.cz

Veterinární správa pak upravila podmínky pro vstup zvířat v zájmovém chovu, která doprovázejí své majitele prchající před válkou do České republiky. Při vstupu psů, koček a fretek z Ukrajiny na území ČR nebude jako nutná podmínka vstupu vyžadováno označení zvířete mikročipem či tetováním, harmonizované veterinární osvědčení potvrzené tamním úředním veterinárním lékařem ani sérologické vyšetření

Dovozni-podminky-pro-zvirata

Dovozni-podminky-pro-zvirata-z-Ukrajiny-2022-02-25.pdf